Jak optymalizować obrazki na stronie internetowej? - Convertio - Agencja Interaktywna

Jak optymalizować obrazki na stronie internetowej?

Administrując swoją stronę internetową musisz wiedzieć, jak ważną rolę odgrywa szybkość jej wczytywania. Grafiki będą wpływały na poprawę wyglądu treści, którą publikujesz na blogu. Na pewno zgodzisz się ze mną, że rozmyty i nietematyczny obrazek nie będzie budował dobrego wrażenia, prawda? Dostosowanie grafiki będzie wspierało też pozycjonowanie i szybkość ładowania strony.

Zdaję sobie sprawę, że możesz optymalizować obrazki pierwszy raz, dlatego napisz swoje pytanie w komentarzu. Podpowiem rozwiązanie, które powinieneś wdrożyć.

Odbiorca otwiera stronę po to, aby znaleźć rozwiązanie nurtującego go problemu. Jeśli strona wyświetla się długo, to odbiorca wychodzi z niej i ponownie szuka odpowiedzi na stronach konkurencji. Istnieje też inny powód, dla którego klient wychodzi Twojej strony. Jeśli na stronie głównej nie znajdzie nawet wskazówki na temat rozwiązania jego problemu to również opuści stronę.

Pamiętaj, że strona główna jest najważniejszą z podstron, którą należy mądrze zagospodarować. Przygotowałem artykuł, który opisuje, co powinna zawierać strona główna. Zachęcam Cię do przeczytania.

W tym artykule chcę pokazać Ci, dlaczego i jak optymalizować media na Twojej witrynie, aby strona internetowa wyświetlała się szybko.

Jakie powinieneś stosować formaty podczas zapisu?

W internecie najczęściej stosuje się format JPG oraz PNG, dlatego rekomenduję, abyś stosował te dwa formaty. Jakie one posiadają różnice?

  • JPG – format wykorzystuje kompresję w celu zmniejszenia rozmiaru pliku. Zastosuj ten format, jeśli zależy Ci na małym rozmiarze pliku.
  • PNG – jeśli chcesz zapisać obrazek bez tła lub szczególnie zależy Ci na przejrzystości zdjęcia to stosuj format png.

Metody na optymalizację obrazków

TinyPNG - strona służąca do optymalizacji obrazków na stronie internetowej

TinyPNG

Jest to aplikacja internetowa, z której najczęściej korzystam oprócz programu Adobe Photoshop. Możesz bezpłatnie i bez rejestracji ładować zdjęcia o wielkości maksymalnie 5 MB. Podoba mi się to, że aplikacja pozwala na zmniejszenie rozmiaru obrazka nawet do 80%.

Link: https://tinypng.com

Inne aplikacje internetowe do optymalizacji zdjęć:

Programy do instalacji na Twój komputer

Optymalizacja zdjęć na stronie internetowej

Możesz skorzystać też z programów graficznych, tj. Adobe Photoshop lub GIMP. Tam również znajdziesz opcje na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia.

Dodaj alternatywną nazwą obrazka

Ustawienie atrybutu ALT

Nie wystarczy tylko załadować zdjęcie i umieścić je w edytorze. Polecam, abyś zwrócił uwagę na tzw. atrybut alt. Jest to znacznik, który wyświetla się w momencie, gdy z jakichkolwiek przyczyn obrazek nie wczytał się poprawnie.

Optymalizacja obrazków poprzez ustawienie atrybutu alt ma bardzo duży wpływ na pozycjonowanie. Zachęcam Cię do zastosowania słów kluczowych. Dzięki temu Twoja treść zwiększy prawdopodobieństwo wyższej pozycji w Google.

Nie bagatelizuj tego atrybutu. Dbaj o to, aby każdy obrazek posiadał właściwe opisy.

Jak nazywać pliki?

Jeśli zapisujesz zdjęcia lub pobierasz je z internetu to pamiętaj o prawidłowym ustawieniu nazwy pliku. Często wpisujemy przypadkową nazwę zdjęcia nie będąc świadomym, że powinniśmy stosować rzeczywiste nazwy.

Zapisuj obrazy poprzez określenia opisowe, np.:

  • czerwone-buty-mojsklep.jpg
  • niebieska-marynarka-nazwa-producenta-zimowa-kolekcja.jpg
  • wynajem-samochodow-osobowych.jpg

Stosowanie właściwych nazw plików również wspiera pozycjonowanie.

Reasumując

Zastosowanie się do powyższych zadań sprawi, że Twoja strona będzie szybciej się wyświetlać, a Twoje treści będą atrakcyjniejsze.

Stosuj ten artykuł jako ściągę do optymalizacji obrazków. Pamiętaj, że jeśli napotkasz problem związany z kompresją obrazków, możesz opisać go w komentarzu.

Potrzebujesz więcej informacji?