Jak bezpiecznie ustawić przekierowanie na stronie WordPress?

4 minut (prognozowany czas czytania)

Podejrzewam, że często spotykasz się z wyzwaniem: jak zrobić przekierowanie na inną stronę HTML?

Chcesz ustawić przekierowanie do podstrony wewnątrz serwisu lub gdzieś na zewnątrz. W tym krótkim, ale konkretnym poradniku chcę pokazać Ci, jak bezpiecznie ustawić przekierowanie korzystając z różnych metod.

Przekierowanie strony na inny adres stosuje się wtedy, gdy przestaje ona działać. Wówczas eliminujemy błąd, o którym powiadomi nas wyszukiwarka Google. Strony, które nie zawierają treści są nazywane stronami typu 404. Im więcej takich sytuacji powtarza się na naszej domenie, algorytm Google mniej jest nam przychylny i osłabia to nasze pozycjonowanie.

Jest to artykuł dla osób zaawansowanych technicznie. W przypadku gdy jesteś świadomy o tym, że powinieneś wykonać przekierowanie, a tego nie potrafisz, skontaktuj się ze mną lub ze swoim webmasterem.

W tym artykule pokażę Ci kilka sposobów na ustawienie przekierowania. Mam nadzieję, że ten artykuł będziesz stosować jako ściągę. Wymieniam tutaj rozwiązania, które samodzielnie przetestowałem i często stosuję, dlatego jestem przekonany, że moje porady zadziałają u Ciebie bezproblemowo.

Jednak gdy pojawią się trudności i przekierowanie nie zadziała, napisz komentarz. Postaram się pomóc.

W jaki sposób możemy konfigurować przekierowanie WordPress? Oto kilka przykładów.

  • z głównej domeny na inną domenę, np. kamilmarczynski.pl => convertio.pl
  • z domeny, która posiada www do domeny bez www i odwrotnie, np. www.convertio.pl => convertio.pl
  • przekierowanie na protokół https, gdy instalujemy certyfikat SSL
  • z błędnego linku na prawidłowy, np. convertio.pl/bledna-nazwa-artykulu => convertio.pl/nazwa-artykulu

Wtyczka Redirect

Jest to wtyczka, która nie wymaga ingerencji w kod strony internetowej. W panelu administracyjnym ustalisz, z której strony chcesz wykonać przekierowanie oraz jaka podstrona ma się pojawiać.

Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę, aby rozpocząć pracę z nią. Nie ma potrzeby jej dodatkowo konfigurować.

W tej wtyczce jest jednak wada. Możesz ustalać podstawowe reguły przekierowań. Jeśli usunąłeś daną podstronę to możesz przekierować ją na inną stronę. Nie możesz jednak ustalać innych reguł, np. w sytuacji kiedy integrujesz stronę z certyfikatem SSL.

Przejdź do wtyczki

Jak zrobić przekierowanie 301 strony w pliku .htaccess?

Według mnie jest to najczęstsza metoda ustawiania przekierowań. W głównym katalogu WordPress’a powinien znajdować się plik .htaccess. Jest on odpowiedzialny za konfigurację adresu strony www. Gdy Twoja domena nie posiada pliku .htaccess możesz mieć problem z wczytywaniem podstron.

Poniżej wklejam najpopularniejsze rozwiązania. Wystarczy, że skopiujesz te linijki kodu i wkleisz do pliku .htaccess.

Standardowe przekierowanie

Redirect 301 /link-podstrony http://AdresNowejDomeny.pl

W przypadku korzystania z SSL

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule .* https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}

Jeśli chcesz korzystać z WWW

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^$
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\. [NC]
RewriteCond %{HTTPS}s ^on(s)|
RewriteRule ^ http%1://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Jeśli chcesz zrezygnować z WWW

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.
RewriteCond %{HTTPS}s ^on(s)|off
RewriteCond http%1://%{HTTP_HOST} ^(https?://)(www\.)?(.+)$
RewriteRule ^ %1%3%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Standardowe przekierowanie

Redirect 301 /obecny-link-1 http://adres-nowej-strony.pl/nazwa-podstrony
Redirect 301 /obecny-link-2 https://www.glowna-domena.pl/

Niestandardowe rozwiązania

Teraz chciałbym pokazać Tobie nietypowe rozwiązania. Poniżej znajdują się dwie wersje przekierowań. Przekierowanie w odstępie czasowym możesz zastosować na stronie podziękowania. Po 5 sekundach użytkownik zostanie przeniesiony na stronę z ofertą. Z pewnością odnajdziesz więcej zastosowań.

Przekierowanie HTML

<meta http-equiv="Refresh" content="0;url=http://nowy-adres-strony.pl">

Przekierowanie HTML po 5 sekundach

<meta http-equiv="Refresh" content="5;url=http://nowy-adres-strony.pl">

Przekierowanie PHP na inną stronę lub domenę

<?php header('Location: http://nowy-adres-strony.pl'); ?>

Przekierowanie PHP po 5 sekundach

<?php header('Refresh: 5; URL=http://nowy-adres-strony.pl'); ?>

Przekierowanie JavaScript na inną stronę lub domenę

<script type="text/javascript"> location.href="http://nowy-adres-strony.pl"; </script>

Przekierowanie JavaScript po 5 sekundach

<script type="text/javascript"> setTimeout("location.href='http://nowy-adres-strony';",5000); </script>

 

Jakie są rodzaje przekierowań 3xx?

Istnieją różne przekierowania o kodzie odpowiedzi serwera od 300, poprzez 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307 aż po 310. Wybieramy je zależnie od ich „trwałości”. Niektóre przekierowania są trwałe, inne tymczasowe, a niektóre (jeśli jest ich zbyt wiele) zwracają błędny kod odpowiedzi serwera 310.

Podsumowanie

Nie poświęciłem zbyt wiele miejsca na merytoryczne wyjaśnienia. Jednak mam nadzieję, że gotowe rozwiązania, które zamieściłem będą służyły Ci z powodzeniem. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie to zadaj mi je w komentarzu.

Tymczasem zachęcam Cię do mojego poprzedniego artykułu, który zawiera porady na temat integracji strony z Google Analitycs. Zachęcam Cię do przeglądnięcia wpisu o tytule: „Jak sprawdzać statystyki strony internetowej?”. Kliknij w link poniżej, aby przejść do materiału:

Jak sprawdzać statystyki swojej strony internetowej?


Kamil Marczyński

Właściciel agencji interaktywnej Convertio, oficjalny partner SalesManago, grafik. Specjalizuje się w tworzeniu stron i sklepów internetowych, które są szczególnie zoptymalizowane pod kątem sprzedażowym. Współpraca z wieloma trenerami sprzedaży i biznesu pozwoliła Kamilowi zdobyć zaplecze wiedzy marketingowej. Aktywnie dzieli się wiedzą na swoim blogu.

Masz pytanie? Chcesz napisać komentarz?

Skorzystaj z poniższej opcji :)

avatar
12 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
najnowszy najstarszy oceniany
Damian
Gość

Przydatny artykuł, zaraz sprawdzę te przekierowania. Co gdy tworzymy nowy serwis z nowy wyglądem linków i chcemy zachować przekierowania seo z innych stron? Wystarczy przekierować błędny link na nowy już w nowym serwisie? Czy trzeba to robić na stronach gdzie powstały artykuły z linkiem do mojego serwisu?

Kasia
Gość
Kasia

Czy można zrobić przekierowanie na „losowo” dobieraną stronę – przekierowanie miało by być na jedną z trzech podanych stron.

Andrzej
Gość
Andrzej

Witam serdecznie. Cieszę się, że znalazłem tu poradę. Interesuje mnie szczegół przekierowania po 5 sekundach. Mam stronę w WordPress i powstaje pytanie, gdzie umieścić podany kod (html, php…). Będę wdzięczny za odpowiedź

Andrzej
Gość
Andrzej

Dodam jeszcze, że przekierowanie ma nastąpić ze strony http na stronę https. Zdaje się, że to ma znaczenie.

Damian
Gość
Damian

Witam. Wie może ktoś jak zrobić przekierowanie dla konkretnej osoby? Jest do tego jakieś narzędzie?
Chodzi mi o to by po np. 2 godzinach od wejścia kogoś na stronę było przekierowanie na inną stronę.

infomiasto
Gość

A czy da się zrobić tak, że strona jakaś nasza przekieruje na wewnętrzny link 1 link. W sensie chcemy aby nasza strona jak ktoś trafi na nią powiedzmy naszastrona/nowa przekierowała na inny link do zewnętrznej strony. Da się tak zrobić?

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam, super poradni i dobra ściąga. Proszę powiedz mi gdzie należy wpisać przekierowania np 301 dla konkretnej podstrony używając HTML, PHP lub JavaScript w wordpress? Nie chcę używać wtyczki. Pozdrawiam.

Karol
Gość
Karol

Czy można w jakiś sposób przekierować wszystkie subdomeny na stronę główną? (a może trzeba zrobić coś innego)
Problem polega na tym że strona np. https://przykladowastrona.pl uruchamia się gdy wpiszemy http://www.przykladowastrona.pl ale czego nie rozumiem uruchamia się gdy wpiszemy cokolwiek przed domeną np.
ww.przykladowastrona.pl
ciociajadzia.przykladowastrona.pl
cokolwiek.przykladowastrona.pl

SFERION.pl
Gość

Redirection jest świetne! Zaczęliśmy tworzyć portal hobbystycznie, pierwsze wpisy były czysto eksperymentalnie, dużo błędów i poprawek przez co powstały nieprzemyślane linki, także z cyframi co jest mocno irytujące. Najgorsze ze ktoś przez pomyłkę włączył widoczność dla przeglądarek i niedopracowane linki poszły w świat. Obecnie pomimo doprowadzania strony do porządku, google wciąż pokazuje stare błędy. Dzięki Redirection goście nie zostają ze stroną 404.
Wielkie dzięki za pomocny artykuł! Pozdrawiam 🙂

Łukasz
Gość
Łukasz

Witam autora i czytelników . A czy można w WP ustawić przekierowania z IP ->na www, aby SEO poprawić ?

pawel
Gość
pawel

Witam,mam takie pytanko…Czy mogę zrobić podstronę w WP ale na innej domenie?chodzi o to,że chce zrobić pre-lander,który kierował by na podstronę a z podstrony na stronę docelową,potrzebuje tego żeby FB nie blokował mojej strony w reklamach gdy umieszcze np link afilacyjny i dlatego muszę zrobić takie przekierowanie ale nie wiem od czego zacząć,LP już mam zrobiony i teraz powinienem wejść w wordpressie w ,,STRONY I DODAJ NOWĄ”zapisać nazwę strony i zrobić przekierowanie na strone docelową czy jak…zagmatwane to dla mnie trochę,nie ukrywam.
mógłby ktoś mi to łopatologicznie objaśnić jak to powinno wyglądać i od czego zacząć?

Andrzej
Gość
Andrzej

Świetny artykuł. Załóżmy, że robię przekierowanie 301 starego serwisu z wszystkimi podstronami w jednej domenie na nowy serwis w innej domenie. Czy po ustawieniu na serwerze starego serwisu .htaccess z przekierowaniami na nowy, pliki starego serwisu powinny nadal „wisieć” na serwerze, czy można je usunąć?

O mnie
Kamil Marczyński

Pomagam przedsiębiorcom skuteczniej sprzedawać w internecie. Chciałbym, abyś na moim blogu znalazł swoje miejsce. Na blogu dzielę się wiedzą dedykowaną każdemu przedsiębiorcy, któremu zależy na promocji swojej marki w sieci...

więcej o mnie