4 minut (prognozowany czas czytania)
Kocham WordPressa, ponieważ jest to jedyne na świecie oprogramowanie posiadające tak wiele bezpłatnych rozszerzeń. Istnieje jedno zagrożenie podczas korzystania z wtyczek, motywów jak i samego WordPressa. Po zainstalowaniu WordPressa, skrypt automatycznie będzie aktualizował Twoją stronę o nowe wersje. Jak sprawić, aby aktualizacje były bezpieczne i nie pojawiały się błędy na stronie?
Warto mieć pod kontrolą wszystkie narzędzia, które wpływają na nasz biznes. Korzystając z przeróżnych aplikacji czasami zapominamy nawet o płatności za nie. Musisz być czujny, ponieważ korzystając z aplikacji opartych o model abonamentowy, możesz utracić do nich dostęp, gdy nie przedłużysz ważności konta. Możesz być zaskoczony, kiedy co miesiąc znika z Twojego konta kilkadziesiąt dolarów. Dzieje się tak, ponieważ podałeś dostęp do karty płatniczej, a o oprogramowaniu zapomniałeś.
Podobna sytuacja jest z WordPress’em. Polubiliśmy to oprogramowanie i nie chcemy mieć do niego żalu, dlatego że na stronie pojawiły się błędy, których nikt nigdy się nie spodziewał. Wyobraź sobie sytuację, że wstajesz rano, idziesz do pracy i dowiadujesz się, że od wczoraj na Twojej stronie nie działa jedna zakładka. Dlaczego? Prawdopodobnie nadal masz włączone automatyczne aktualizacje w WordPress.
Chcę Cię uchronić przed różnymi niespodziankami, dlatego przygotowałem dla Ciebie artykuł, na podstawie którego wyłączysz możliwość automatycznych aktualizacji skryptów na swojej stronie internetowej opartej o system CMS WordPress.
Kamilu, dlaczego zachęcasz do wyłączenia automatycznych aktualizacji?
Prowadząc stronę na WordPressie z pewnością korzystasz z wielu wtyczek. Mogą to być wtyczki do cookies, budowania bazy mailingowej, a nawet wtyczki z graficznymi shortcode’ami. Nie jest to ważne z ilu wtyczek korzystasz. Musisz jednak wiedzieć, że autorzy udoskonalają swoje produkty, aby działanie ich wtyczek było coraz lepsze. Kiedy autorzy wydadzą nową wersję to WordPress wyświetli Tobie informację w kokpicie o aktualizacji.
Często w nowych wersjach wtyczek mogą nie występować znaczące zmiany. Autorzy mogą pracować tylko nad jedną małą funkcjonalnością, która w efekcie zwiększa bezpieczeństwo całej witryny.
Dbaj o regularne aktualizacje. Zanim przeprowadzisz aktualizację wykonaj kopię zapasową. Niech kopia zapasowa zapewni Ci spokój, aby w razie jakichkolwiek problemów przywrócić poprzednią wersję.
I tutaj dotykamy sedna problemu.
Podczas aktualizacji mogą pojawić się problemy z widocznością pewnych elementów na stronie, ponieważ wtyczka jest w nowszej wersji i nie współpracuje tak samo jak w poprzedniej edycji.
Jeśli będą włączone automatyczne aktualizacje nie odzyskasz poprawnej wersji witryny, ponieważ nie utworzyłeś kopii zapasowej. Co więcej, nie wiesz jak ten problem powstał.
Oto dwa główne powody, dla których warto wyłączyć automatyczne aktualizacje:
- brak kopii zapasowej
- ryzyko wystąpienia niespodziewanego błędu
Czas na rozwiązanie – wtyczka
Z pomocą przychodzi nam wtyczka „Disable All Wordpess Updates„. W zakładce ustawień tejże wtyczki ustawisz dowolną konfigurację. Co ważne, możesz całkowicie wyłączyć przeprowadzanie automatycznych aktualizacji. Wystarczy kilka kliknięć w panelu.
Wtyczka jest całkowicie darmowa. Możesz ją pobrać z repozytorium wordpress.org.
Czas na rozwiązanie – kod PHP
Poniższa linijka kodu odpowiada za wyłączenie automatycznych aktualizacji głównego silnika WordPressa. Nie dotyczy aktualizacji wtyczek i motywów.
Skopiuj i wklej kod do pliku wp-config.php.
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );
Poniższa linijka kodu odpowiada za wyłączenie automatycznych aktualizacji wtyczek.
Skopiuj i wklej kod do pliku functions.php.
add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_false' );
Poniższa linijka kodu odpowiada za wyłączenia automatycznych aktualizacji dla motywów.
Skopiuj i wklej kod do pliku functions.php.
add_filter( 'auto_update_theme', '__return_false' );
Czas na działanie
Wordpress jest jednym z najlepszych narzędzi do wykorzystania w biznesie. Według mnie nie ma lepszego CMS’a dla stron firmowych, personalnych, czy blogów. Wymaga on jednak opieki i wiedzy jak zarządzać WordPressem. Niby nie jest to nic skomplikowanego, ale dzięki takim prostym trickom możesz zaoszczędzić pieniądze i czas.
Tymczasem zapraszam Cię do mojego innego artykułu, w którym opisuję jak ustawić przekierowanie na stronie internetowej.
Czy ryzyko związane z brakiem kopii zapasowej przed wykonaniem automatycznej aktualizacji oraz ryzyko wystąpienia niespodziewanego błędu to tylko dwa główne powody, dla których rekomenduje Pan wyłączenie automatycznych aktualizacji?
Ja się zastanawiam ostatnio też, czy nie lepiej dokonywać aktualizacji wtyczek i samego wordpressa w godzinach, w których ruch na stronie jest najmniejszy. Doświadczam czasem występowania dziwnych błędów typu „white screen of death” i zastanawia mnie to, czy automatyczne aktualizacje nie mają z tym nic wspólnego.
Ale na serwerze również masz kopie zapasowe, więc w przypadku nasilonego ruchu i powstania jakiegoś błedu możesz najszybciej przywrócić kopię z serwera. Duży ruch nie ma powiązania z błędami na stronie.